To pytanie stawiane jest niemalże na każdym kroku, ponieważ konkurencyjność firmy jest jednym z najważniejszych aspektów warunkujących jej przetrwanie i rozwój. Jak więc zdobyć status konkurencyjnej firmy, takiej która jest postrzegana za pioniera w branży? Odpowiedź jest łatwiejsza niż sądzicie.
Zwiększenie konkurencyjności wymaga nie tylko innowacyjnych produktów i usług, ale także efektywnego zarządzania procesami wewnątrz firmy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest wdrożenie systemów zarządzania, ale porozmawiajmy więcej o kwestiach, które sprawią, że Wasza organizacja będzie silną firmą na rynku a konkurencyjność… przyjdzie już sama.
Poniżej kluczowe aspekty dla organizacji, nad którymi każdy z Was powinien się pochylić:
Widoczność marki
W dzisiejszych czasach mamy nieograniczone możliwości promowania naszych firm. Regularna aktywność, zarówno w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej mogą zwiększyć wiarygodność firmy. Natomiast, przykładem na podniesienie prestiżu marki może być prezentowanie przez organizacje certyfikatów ISO.
Bezpośredni kontakt z Klientem
Na pewno ta jedna rzecz się nie zmieniła na przestrzeni lat. Klient zadowolony to Klient, który czuje wsparcie i zaopiekowanie. Bezpośrednie kontakty wzmacniają relacje, skracają dystans, a indywidualne podejście do Klienta w biznesie jest niezwykle ważne. Klienci są coraz bardziej świadomi i poszukują partnerów biznesowych, którzy gwarantują najwyższe standardy w zakresie jakości, ekologii i bezpieczeństwa.
Zaufanie
Myślę, że każdy z nas w życiu prywatnym czy zawodowym potrzebuje zaufania. Jak zbudować zaufanie? Pokażmy Klientom, że wszystkie podejmowane decyzje uwzględniają ich punkt widzenia, wykażmy, że dbamy o ich interesy tak jak o swoje. Dodatkowym dowodem na wzbudzenie zaufania będzie np.: certyfikat ISO, który jest globalnym symbolem jakości.
Elastyczność
Przyjmijmy założenie, że wszystko da się zrobić tylko trzeba wykombinować jak – nie zamykajmy się na zmiany. Chociażby wdrożenie systemów ISO, umożliwia szybkie reagowanie na zmiany, takie jak nowe preferencje klientów, technologie czy regulacje prawne.
Analiza wyników firmy oraz wyciąganie wniosków
Jak mamy rozwijać firmę, skoro nie wiemy co zrobiliśmy źle? Monitorowanie wyników i znajdowanie przyczyn naszych niepowodzeń jest kluczem do dobrego zarządzania organizacją, z takim podejściem możemy być firmą, które zauważa swoje słabości, poprawia je i wówczas będzie o krok dalej od swojej konkurencji.
Digitalizacja procesów
Wielką przewagę można uzyskać poprzez automatyzację, wówczas jesteśmy w stanie uzyskać chociażby większą moc przerobową, większą powtarzalność – wówczas rzeczy, które są niemożliwe dla innych dla nas stają się do zrobienia.
Zrozumienie wymagań Klienta
Wiele reklamacji, niezgodności, skarg powiązanych jest brakiem zrozumienia wymagań lub w ogóle nie dogadaniem się z Klientem. Proces weryfikacji wymagań przed oferowaniem jest kluczowy, wówczas nie tylko sprawiamy, że Klient jest zadowolony, ale i my jako organizacja jesteśmy w stanie precyzyjnie oszacować zasoby i koszty.
Odwaga
Te firmy, które odniosły sukces na rynku nie bały się swoich decyzji, jak to mówi mądre przysłowie: „ten kto nie ryzykuje, ten nic nie ma”.
Rzetelność
Ta cecha, powinna być podstawą do budowania marki na rynku. Rzetelne działania minimalizują błędy oraz wspierają ciągłe doskonalenie procesów.
Innowacja
Znajdź sposób, aby wyróżnić się na rynku, znajdź tematy których jeszcze nikt nie poruszył, znajdź potrzeby rynku, których jeszcze nie znamy – jak to czytamy wiemy, że jest to kluczowe, ale zastanawiamy się jak to zrobić? Każdy z nas jest ekspertem w swojej dziedzinie, pomysły pojawiają się wtedy gdy zestawimy nasze doświadczenie z potrzebami rynku. Innowacyjne podejście, wspierane przez standardy zarządzania, pomaga firmie szybciej reagować na zmiany i lepiej odpowiadać na potrzeby klientów, jednocześnie utrzymując wysoką jakość i zgodność z normami.
Standaryzacja procesów poprzez wdrażanie norm systemowych
Jest wiele korzyści płynących z podejścia systemowego organizacji:
- Standaryzacja procesów = powtarzalność
- Zwiększony nadzór nad kompetencjami pracowników
- Identyfikowalność na każdym etapie produkcji
- Minimalizowania kosztów złej jakości
- Optymalizacja procesów = zwiększenie wydajności = redukcja kosztów
- Zaufanie Klientów, pozyskiwanie nowych Klientów
- Minimalizacja ryzyka niespełnienia wymagań na jak najwcześniejszym etapie współpracy
- Identyfikacja wąskich gardeł w procesie
- Doskonalenie procesów
- Zaangażowanie personelu, świadomość jakościowa i procesowa pracowników
- Większe zrozumienie procesów przez pracowników
Na sukces firmy składa się wiele aspektów, a spełniając je wszystkie stajemy się silną organizacją, która wie w jakim kierunku idzie, zostawiając swoją konkurencję za plecami.
Pamiętajmy, że wdrażanie systemów zarządzania, takich jak ISO, nie jest tylko formalnością czy spełnieniem wymogów regulacyjnych ale strategicznym narzędziem, które pozwala firmom na budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej.
Nasza wieloletnia współpraca z Klientami przyczynia się do ciągłego rozwoju naszych usług, dostosowywania się do ich potrzeb. Dlatego staliśmy się również silnym partnerem w obszarze Systemów Zarządzania Jakością. Wspieramy naszych Klientów we wdrażaniu norm, wymagań, systemów zarządzania, ich utrzymywaniu oraz przeprowadzaniu auditów i szkoleń.