Korzystając z naszej wiedzy i doświadczenia unikniesz potencjalnych problemów związanych z kwalifikowaniem technologii spawania
Jesteśmy w 100% polską akredytowaną Jednostką Certyfikującą technologie wykonywania połączeń nierozłącznych (AK 040) w zakresie serii norm PN-EN ISO 15614-1 ÷ 14, normy PN-EN ISO 15613 oraz PN-EN ISO 13134. Współpracujemy również z innymi jednostkami certyfikującymi w wyżej wymienionym zakresie, takimi jak TUV NORD, TUV THURINGEN oraz Bureau Veritas (BV).
KWALIFIKACJA TECHNOLOGII SPAWANIA I PROCES CERTYFIKACJI
Kwalifikowanie technologii spawania to kluczowy element zapewnienia jakości w przemyśle spawalniczym. Proces ten obejmuje potwierdzenie kwalifikacji firmy do wykonywania określonych złączy poprzez przygotowanie wstępnej instrukcji technologicznej (pWPS), wykonanie złączy próbnych przy nadzorze niezależnego inspektora jednostki certyfikującej, przeprowadzenie badań nieniszczących (NDT) i niszczących (DT), a następnie wystawienie odpowiedniego świadectwa.
KLUCZOWE DOKUMENTY I PROCESY
Prawidłowy proces spawania powinien być prawidłowo nadzorowany oraz udokumentowany co gwarantuje klientowi wysoką jakość połączenia i bardzo wysoką powtarzalność produkcji.
W celu wdrożenia skutecznego programu spawania niezbędna jest odpowiednia dokumentacja.
Wstępna Instrukcja Technologiczna Spawania
Udokumentowane zapisy z wykonania złączy próbnych
Raporty z badań nieniszczących (NDT) oraz niszczących (DT) potwierdzające spełnienie standardów
Protokół Kwalifikacji Technologii Spawania
Instrukcja Technologiczna Spawania
CERTYFIKACJA PERSONELU POŁĄCZEŃ NIEROZŁĄCZNYCH
W czasach dużej konkurencji na rynku firm świadczących usługi związane ze spawaniem materiałów, firmy wyróżnia wysoki standard produktów, co wiąże się z odpowiednimi kompetencjami. Kompetencje w dziedzinie spawania mają swoje potwierdzenie w certyfikatach spawaczy wg norm z grupy PN-EN ISO 9606.
HMS towarzyszy od początku procesu uzyskania certyfikatu, poprzez:
– profesjonalne szkolenia,
– przeprowadzenie egzaminu teoretyczno-praktycznego,
– wykonanie badań nieniszczących (NDT) oraz niszczących (DT) pospawanych próbek,
kończąc na wystawieniu certyfikatu potwierdzającego kompetencje spawacza.
KRYTERIA DLA KANDYDATA UBIEGAJĄCEGO SIĘ O CERTYFIKACJĘ
– ukończone 18 lat,
– spełnienie wymagań dotyczących odbycia szkolenia i/lub uzyskania praktyki w wykonywaniu połączeń nierozłącznych, gdy jest to wymagane dokumentem odniesienia,
– posiadanie aktualnego zaświadczenie lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania połączeń nierozłącznych.
władanie w mowie i piśmie językiem polskim lub angielskim (w tych językach prowadzony może być egzamin) w stopniu zapewniającym swobodną komunikację w zakresie prowadzonej certyfikacji,
– władanie w mowie i piśmie innym językiem, w którym prowadzony będzie egzamin – wyłącznie po ustaleniu tego faktu z Jednostką Certyfikującą
Kandydat przystępujący do egzaminu zobowiązany jest do złożenia deklaracji o znajomości wymagań określonych w programie certyfikacji HMS-01.
Deklaracja jest składana na formularzu oceny JN.F.I01.01.V01.
Kandydat przystępujący do egzaminu może składać skargi i odwołania wobec rozstrzygnięć jednostki certyfikującej. Skargi i odwołania w formie pisemnej muszą być kierowane do kierownika jednostki certyfikującej.
PROCES PONOWNEJ CERTYFIKACJI
W przypadku ponownej certyfikacji przebieg działań jest dokładnie taki sam jak w przypadku pierwszej certyfikacji. W celu zapewnienia ciągłości certyfikacji zaleca się złożenie wniosku o certyfikację w terminie nie krótszym niż 30 dni przed upływem ważności aktualnie posiadanego certyfikatu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, standardową usługą związaną z certyfikacją personelu wykonującego połączenia nierozłączne jest automatyczne powiadomienie mailowe wysyłane do osoby kontaktowej na 30 dni przed wygaśnięciem certyfikacji – dotyczy tylko certyfikatów wystawionych przez Jednostkę Certyfikującą HMS.
ZMIANY W PROGRAMIE CERTYFIKACJI LUB W NORMACH POWOŁANYCH
Przy zmianach w programie certyfikacji, jednostka analizuje, czy certyfikaty wydane przed zmianami utrzymują ważność. W przypadku zmian w normach, weryfikuje się ich wpływ na posiadane certyfikaty, a wszelkie działania są dokładnie udokumentowane.
EGZAMINY ZAWODOWE MONTERÓW
– obsługi palnika acetylenowo – tlenowego
– cięcia plazmowego